SUPREME CHAMPION OF CHAMPIONS FOR NZDE 2024 – Tahora Mogul Paris (Mountfield SSI DCY Mogul)

2024 NZ Dairy Event Results

SUPREME CHAMPION OF CHAMPIONS FOR NZDE 2024 – Tahora Mogul Paris (Mountfield SSI DCY Mogul)

The 2024 NZ Dairy Event was held at Manfield Park, Feilding from January 22-25, 2024.

Tahora Mogul Paris (Mountfield SSI DCY Mogul), owned by the Dreadon/Fullerton Partnership, took out the renowned title of 2024 Holstein Friesian Supreme Champion Cow. She also took out many other titles such as Holstein four years in milk, Intermediate & Best udder, and Supreme Interbreed Senior Champion.

2024 NZ Dairy Event Results

JUDGE: NICO BONS (HOLLAND)

Associate judge: Josh Norton (Tai Tapu, Canterbury)

Full Results:

CLASS 5001 – HOLSTEIN JUNIOR HEIFER CALF – born 1st August to 31st December 2023

1st & 1st Youth – Pitstone Lambda Ava (Farnear Delta-lambda) Jacoba Gread, Tahuna

2nd – Radly Doc Anna-ET (Woodcrest King Doc) Emma McLauchlan, Rongotea

3rd – Maunga View Rage Loki-Red (Ri-Val-Re Rager-Red) Lacey Taylor, Opunake

4th – Ferdon Schief Crystal (Ferdon Genetics)

5th – Fusion Tattoo Lexa (Duckett Crush Tatoo) Fusion Genetics, Kairanga

6th – Radly TSM Beautifully-ET (Blondin Thunder Storm), Emma McLachlan Rongotea

CLASS 5002 – HOLSTEIN SENIOR HEIFER CALF – born June 1 to July 31 2023

1st & 1st Youth– Radly TSM Beau-ET (Blondin Thunder Storm) Izzy Edge, Feilding

2nd – Fusion Windbrook May (Gilette Windbrook) Fusion Genetics, Kairanga

3rd – Quinedale Tatoo Shaz S2F (Duckette Crush Tatoo), Brad Powell, Maramarua

4th – Lakeview Gator Resolute-ET (Stantons Alligator) Ella James, Linton

5th – Raetea Tatoo Like (Duckett Crush Tatoo), Noah Dibble Te Aroha

6th – Redstone Camille Madi (Zwamburg Camille) Celena Earl, Ngatea

CLASS 5003 – HOLSTEIN AUTUMN HEIFER CALF – born January 1 to May 31 2023

1st – Glenidol Lambda Cookie (Farnear Delta-Lambda) Toby Whytock, Te Awamutu

2nd – Hukaview Style August (Abw-Retso-Pv Styleleader), Madison Lawson, Bunnythorpe

3rd – Mokoia Sidekick Rosie, Fantastic Farms, Waikato

4th – Findowrie Luster Viv (Cherry-Lily Zip Luster) George Cunliffe, Bulls

5th – Fusion Thunder Electra (Blonin Thunder Storm) Fusion Genetics, Kairanga

6th – Hukaview War Chant Hero (Golden-Oaks War Chant) Hukaview Holsteins, Kairanga

CLASS 5004 – HOLSTEIN JUNIOR YEARLING HEIFER – born August 1 to December 31 2023

1st – Waipiri Lambd Tonio (Farnear Delta-Lambda), Fullerton family, Hamilton

2nd – Tahora Fuel Alana (?), Toby Whytock, Te Awamutu

3rd – Lakeview Drman Avondale (Val Bisson Doorman) Patrick Aitken, Christchurch

4th – Hukaview Chief Lara (Stantons Chief), Hukaview Holsteins/Kailey Dairies Kairanga

5th – Carse-O-Fern Hotline Jill (Peak Hotline) Annie Gill, Otorohanga

6th – Fairview Jordy Livy-Red-ET (Cycle McGucci Jordy-Red) Waitohi Holstein Friesians, Palmerston North

CLASS 5005 – HOLSTEIN SENIOR YEARLING HEIFER – born June 1 to July 31 2023

1st – Hukaview Alpine Lively-Red (Farnear Altitude-Red) Nova Genetics, Palmerston North

2nd – Waipiri Moovin Suri-ET (Lindenright Moovin), Thomas Jeyes, Te Kuiti

3rd – Waipiri Moovin Apple-ET (Lindenright Moovin), Fullerton Family

4th – Hukaview Moovin Jupiter (Lindenright Moovin), Hukaview Holsteins, Kairanga

5th – Nova Lilith Tang-ET (Blondin Luxor), Nova Genetics, Palmerston North

6th – Cavan Chief Tonio (Stantons Chief) Lucy O’Reilly, Tirau

CLASS 5006 – HOLSTEIN AUTUMN YEARLING HEIFER – born January 1 to May 31 2023

1st – Findowrie Rager Elma-Red (Ri-Wal-Re Rager-Red) Findowrie Farm, Bulls

2nd – Lawwal Moovin Alexa-ET (Lindenright Moovin) Hukaview Holsteins/ Kailey Dairies, Kairanga

3rd – Te Hau SK Cameo-ET (Walnutlawn Sidekick) Te Hau Holsteins, Morrinsville

CLASS 5007 – HOLSTEIN TWO YEARS IN-MILK

1st – Hukaview Moov Rosetta-Red (Lindenright Moovin), Nova Genetics, Palmerston North

2nd – Kailey Chief Lilo (Stantons Chief), Hukaview Holsteins/Kailey Dairies, Kairanga

3rd – Fromdale Alligator Sash (Stantons Alligator), Verwaayen Family, Dannevirke

4th – Radly Subban Barbara-ET (Avant-Grade Subban), Powell Family, Rongotea

5th – Full-On T Have It, Gordon Fullerton

6th – Hukaview Mirand Toni (Coomboona Zipit Mirand-Imp-ET), Hukaview Holsteins/Kailey Dairies, Kairanga

CLASS 5008 – HOLSTEIN 2.5 YEARS IN-MILK

1st – Argyll Sidekick Twitter (Walnutlawn Sidekick), Bourke/Langlands, Opunake

CLASS 5009 – HOLSTEIN THREE YEARS IN-MILK

1st – Waipiri CR Freaky Girl-ET (Oh-River-Syc Crushabull-ET), Dreadon/Fullerton, Hamilton

2nd – Charbelle Tatoo Pearl (Duckett Crush Tatoo), Charbell Farms, Hamilton

3rd – Joyclas Sidekick Magic (Walnutlawn Sidekick), Joyclas Friesians, Linton

4th – Waipiri Unix Suri (Crotteau Lesperron Unix), Noah Dibble Te Aroha

5th – Ferdon Tatoo Polly (Duckett Crush Tatoo), Annie Gill, Otorohanga

6th – Hukaview Tatoo Chancey (Duckett Crush Tatoo), Hukaview Holsteins, Kairanga

CLASS 5010 – HOLSTEIN 3.5 YEARS IN-MILK

1st – Te Hau Crush Lyric-ET (Oh-River-Syc Crushabull), Te Hau Holsteins, Morrinsville

2nd – Busybrook Unix Mudpile-ET (Croteau Lesperron Unix), Andrew Reyland, Matamata

3rd – Tahora Tatoo Brittany (Duckett Crust Tatoo), Ferdon Genetics, Otorohanga

CLASS 5011 – HOLSTEIN FOUR YEARS IN-MILK

1st – Tahora Mogul Paris (Mountfield SSI DCY Mogul), Dreadon/Fullerton, Hamilton

2nd –Tahora Doorman Largina (Val-Bisson Doorman), Joyclas Friesians, Linton

3rd – Charbelle Tatoo Pix (Duckett Crust Tatoo), Charbelle Farms, Hamilton

4th – Flathills Kix Lara (Flathills Awe Kix-Red), Verwaayen Family, Dannevirke

5th – Te Hau Silvio Dani (Villy Silvio), Te Hau Holsteins, Morrinsville

CLASS 5012 – HOLSTEIN FIVE & SIX YEARS IN-MILK

1st – Ferdon Doorman Prim (Val-Bisson Doorman), Ferdon Genetics, Otorohanga

2nd – Radly Doorman Barb-ET (Val-Bisson Doorman), Powell family, Rongotea

3rd – Te Hau Windbrook Cluedo-ET (Gillette Windbrook), Te Hau Holsteins, Morrinsville

4th- Rock View A Siena-Red S1F (Bluechip MrAussieApple), Aislin partnerhip, Ohakune

5th – Parkville A Lively-ET-Red (Luck-E Awesome-Red), Hukaview Holsteins, Kairanga

CLASS 5013 – HOLSTEIN SEVEN YEARS & OVER IN-MILK

1st – Waipiri Mogul Kristy (Mountfield SSI DCY Mogul), Dreadon/Fullerton, Hamilton

2nd – Radly Meridian Ana-ET (Sully Hart Meridian), Powell family, Rongotea

3rd – Joyclas Sammy Moo (Gen-I-Beq Sammy), Joyclas Friesians, Linton

4th – Ferdon Meridian Crystal (Sully Hart Merdian), Ferdon Genetics, Otorohanga

5th – Co-Coch Fremont Roxy-ET (Duckett-Sa Fremont), Hukaview Holsteins, Kairanga

 2024 SENIOR IN-MILK HOLSTEIN FRIESIAN CHAMPION, 2024 HOLSTEIN FRIESIAN SUPREME CHAMPION & 2024 INTERBREED SUPREME EXHIBIT – Tahora Mogul Paris (Mountfield SSI DCY Mogul) Dreadon/Fullerton, Hamilton

2024 SENIOR IN-MILK HOLSTEIN FRIESIAN RESERVE CHAMPION – Waipiri Mogul Kristy (Mountfield SSI DCY Mogul), Dreadon/Fullerton, Hamilton

2024 SENIOR IN-MILK HOLSTEIN FRIESIAN HONOURABLE MENTION HOLSTEIN & 2024 SENIOR IN-MILK HOLSTEIN FRIESIAN BEST UDDER – Radly Meridian Ana-ET (Sully Hart Meridian), Powell family, Rongotea

2024 INTERMEDIATE IN-MILK HOLSTEIN FRIESIAN CHAMPION, 2024 INTERMEDIATE HOLSTEIN FRIESIAN BEST UDDER, 2024 INTERMEDIATE IN-MILK INTERBREED CHAMPION 7 2024 INTERMEDIATE INTERBREED BEST UDDER – Waipiri CR Freaky Girl-ET (Oh-River-Syc Crushabull-ET), Dreadon/Fullerton, Hamilton

2024 INTERMEDIATE IN-MILK HOLSTEIN FRIESIAN RESERVE CHAMPION – Te Hau Crush Lyric-ET (Oh-River-Syc Crushabull), Te Hau Holsteins, Morrinsville

2024 INTERMEDIATE IN-MILK HOLSTEIN FRIESIAN HONOURABLE MENTION – Hukaview Moov Rosetta-Red (Lindenright Moovin), Nova Genetics, Palmerston North

2024 JUNIOR HOLSTEIN FRIESIAN CHAMPION – Glenidol Lambda Cookie (Farnear Delta-Lambda) Toby Whytock, Te Awamutu

2024 JUNIOR HOLSTEIN FRIESIAN RESERVE CHAMPION – Waipiri Lambda Tonio (Farnear Delta-Lambda), Fullerton family, Hamilton

2024 JUNIOR HOLSTEIN FRIESIAN HONOURABLE MENTION – Hukaview Alpine Lively-Red (Farnear Altitude-Red) Nova Genetics, Palmerston North

Add a Comment

You must be logged in to post a comment